Aktualności Aktualności

Powrót

Przymrozki wiosenne

Przymrozki wiosenne

       W nocy z 9 na10 maja na terenie Nadleśnictwa Narol, tak jak na większości obszaru naszego kraju, wystąpiły późne przymrozki wiosenne, które zawsze dotkliwie wpływają na świeżo rozwijające się rośliny. Z przymrozkiem mamy do czynienia, gdy średnia temperatura dobowa jest dodatnia, jednak temperatura minimalna spada poniżej 0°C (z reguły ma to miejsce w nocy bądź nad ranem). Mogą ucierpieć zarówno uprawy rolne, przydomowe ogródki jak i rośliny leśne. W takim wypadku w zależności od intensywności przymrozku i jego terminu uszkodzenia roślin zielnych i drzew mogą być bardzo zróżnicowane. Przymrozki wiosenne pojawiają się u nas regularnie, powodują w lesie szkody, wymrażanie wschodów i siewek, a na sadzonkach i drzewach starszych – uszkadzanie rozwijających się pączków, pędów, liści lub kwiatów. Następstwem tego jest  zamieranie całych siewek i sadzonek oraz zakłócenia wzrostu, zniekształcenia strzałek oraz straty na przyroście i owocowaniu. Według stopnia wrażliwości na przymrozki poszczególne gatunki drzew leśnych można uszeregować następująco:
Drzewa bardzo wrażliwe: jesion, buk, dąb, robinia akacjowa, jodła.
Drzewa mniej wrażliwe: klon, lipa, modrzew, świerk, jedlica.
Drzewa odporne: brzoza, osika, olsza, wiąz, grab, wierzba, jarząb, sosna.
        W leśnictwie największe straty mogą być poniesione w szkółkach leśnych, gdzie produkowane jest młode pokolenie drzew i przygotowywane jest do wprowadzenia na uprawy leśne.
       Przymrozki wiosenne / tzw.późne/ w szkółkach wyrządzają duże szkody i mogą w ciągu jednej nocy zniszczyć wszystkie rośliny i ciężką całoroczną pracę szkółkarza. Szczególnie wrażliwe na niskie temperatury są siewki i sadzonki buka, dębu, jesionu i jodły. W szkółce możemy zastosować n/w metody:

-deszczowanie,

-ogrzewanie,

-zadymianie,

-przykrycie,

-wymuszanie cyrkulacji powietrza.

       Aby uniknąć szkód w naszej szkółce w roku bieżącym, znając prognozy meteorologiczne, zastosowaliśmy  deszczowanie i zadymianie sadzonek 2-3 latek, oraz przykrywanie  wschodów, siewek i 2 latek iglastych  agrowłókniną na specjalnych stelażach stalowych

       Deszczowanie chronionych roślin w czasie przymrozku powoduje wykorzystanie ciepła krzepnięcia dostarczanej wody, a tym samym wzrost temperatury powietrza natomiast zadymianie to utrzymanie sadzonek w stworzonej, ciepłej chmurze dymu z ogniska.

 Prace ochronne trwały całą noc, co mimo spadku temperatury do -5°C, uratowało narażone na mróz delikatne sadzonki.