Aktualności Aktualności

Powrót

Wiosna w Nadleśnictwie Narol

Wiosna w Nadleśnictwie Narol

Wiosna w naszych lasach.

Wiosna na dobre zadomowiła się w lasach Nadleśnictwa Narol. Pierwszymi zwiastunami tej pory roku są rośliny runa leśnego, które w nomenklaturze botanicznej zwane są geofitami wczesnowiosennymi. Są to rośliny zimujące w glebie pod postacią podziemnych kłączy, z których w momencie zejścia śniegów wyrastają pędy nadziemne i kwiaty. Ich cechą charakterystyczną jest to, że rozwijają się do momentu kiedy drzewa, tworzące górną warstwę drzewostanu, wypuszczą liście i tym samym zablokują dostęp światła do dna lasu. Po tym okresie przekwitają a ich nadziemne części (kwiaty, pędy i liście) powoli zamierają. Okres w jakim możemy zaobserwować kwitnące w lesie geofity wczesnowiosenne, w zależności od panujących warunków pogodowych, ogranicza się jedynie do kilku tygodni w miesiącach: marzec, kwiecień i maj.

Do najczęściej występujących wczesną wiosną geofitów należą: zawilec gajowy, zawilec żółty, przylaszczka pospolita, złoć żółta, cebulica dwulistna, czosnek niedźwiedzi, żywiec cebulkowy i gruczołowaty, ziarnopłon wiosenny, miodunka ćma oraz kokorycz pełna i pusta.

Zachęcamy zatem do wzięcia ze sobą aparatów i odwiedzenia lasów Nadleśnictwa Narol póki kwitnące rośliny są jeszcze widoczne.

Bogactwo ciekawych roślin możemy znaleźć w rezerwacie „Bukowy las" w leśnictwie Maziarnia, przez który biegnie ścieżka dydaktyczna udostępniona do zwiedzania. Rezerwat „Bukowy Las" został powołany w celu ochrony starodrzewia jodłowo-bukowego, który wraz z występującym pod nim runem leśnym tworzy zbiorowisko roślinne zwane żyzną buczyną karpacką. Ta formacja roślinna ściśle związana jest z żyznymi glebami brunatnymi i rędzinowymi, które są nieodłącznym elementem podłoża geologicznego Roztocza, jednak z racji swojej troficzności były stopniowo wylesiane i przekształcane pod uprawę rolną przez człowieka. Rezerwat „Bukowy Las" jest zatem pozostałością po prastarych lasach jodłowo-bukowych, które w przeszłości w dużo większym stopniu porastały tereny Narolszczyzny.  

Cechą charakterystyczną tego zbiorowiska jest występowanie wielu geofitów o których wspomniano na początku artykułu. Oto kilka zdjęć obrazujących wiosenne bogactwo florystyczne rezerwatu.