Aktualności Aktualności

Powrót

Poszukiwania martwych dzików na terenie Nadleśnictwa Narol

Poszukiwania martwych dzików na terenie Nadleśnictwa Narol

W dniu 10 sierpnia 2019 roku na terenie Leśnictwa Kadłubiska odbyły się poszukiwania padłych dzików. Powodem zorganizowania poszukiwań jest występowanie ogniska afrykańskiego pomoru świń w miejscowości Bełżec, woj. Lubelskie oraz przypadki odnalezienia padłych dzików zarażonych wirusem AFS w na terenach leśnych.

Akcja została zorganizowana na polecenie Powiatowego Lekarza Weterynarii w Lubaczowie przy współudziale Nadleśnictwa Narol, Gminy Narol, myśliwych z Koła Łowieckiego „Roztocze nr 8 w Rzeszowie” oraz żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej z 34 Batalionu Lekkiej Piechoty w Jarosławiu.

W akcji wzięło udział 80 osób. Poszukiwaniami objęto przede wszystkim tereny leśne różnych form własności (w zarządzie Nadleśnictwa Narol, lasy gminne, lasy prywatne) oraz łąki, pola i nieużytki leżące w sąsiedztwie lasów. Ogółem przeszukano 1460 ha powierzchni, w tym ok 1200 ha lasów.

Akcja rozpoczęła się od zbiórki na dziedzińcu przed Pałacem Łosiów w Narolu. Po przywitaniu i krótkiej odprawie poszczególne grupy poszukiwawcze składające się z żołnierzy, leśników i myśliwych udały się w teren.  

Wyniki akcji do końca nie są jeszcze znane ponieważ znalezione martwe dziki muszą zostać przebadane pod kątem zarażenia wirusem ASF.

 

                                                                       Tekst i zdjęcia: Marceli Kot